Čo je to cyklus „svrbenia“ alebo ako správne načasovať opakovaný predaj?
To je „cyklus svrbenia“ – máte neodolateľnú chuť niečo zmeniť alebo urobiť.
Tento výraz som počul od Toma Hopkinsa. Bol to svetoznámy tréner a kouč predajcov v USA v 80.-90.rokoch.
Niečo podobné sa deje aj u vašich zákazníkov. Otázka je, ako to využívate pri plánovaní opakovaného predaja.
Ako môžete cyklus svrbenia využiť v predaji?
Každý produkt má svoje obdobie, kedy to už má „za sebou“. Buď už dosluhuje, alebo ho zákazník jednoducho má chuť vymeniť. Alebo to aspoň prehodnotiť – napríklad u povinného zmluvného poistenia auta je typický cyklus svrbenia 1 rok.
Auto vám možno vydrží aj pätnásť rokov (môj otec predal svoju Škodu 105 po 33 rokoch 🙂 Ale väčšinou to majiteľa začne „svrbieť“ už po 3-4 rokoch a vymení ho. Niektorí možno aj skôr. Podobne je to aj s ostatnými produktami.
Je veľká výhoda, ak to máte u vašich klientov zmapované…
Aký je priemerný „cyklus svrbenia“ u vášho produktu?
Za aké dlhé obdobie zvyknú (alebo musia) vaši zákazníci uvažovať o výmene produktu za nový? Alebo približne na aké dlhé obdobie zákazníkovi vystačí zásoba, ktorú nakúpil?
Prečo je to dobré vedieť? Aby ste v správnom čase boli na správnom mieste, s ponukou nového produktu. Alebo chcete, aby to urobila vaša konkurencia a vyfúkla vám rybník?
Vyhľadajte v databáze všetkých zákazníkov, ktorí nakúpili pred touto dobou a okamžite ich kontaktujte!
Spýtajte sa ich, či uvažujú o výmene. Pošlite im vzorku, alebo ich pozvite na „ochutnávku“ priamo k vám! Niekedy to začne viac svrbieť, keď človek to nové vidí a vyskúša:)
Aký je typický cyklus svrbenia u vašich zákazníkov? Napíšte mi prosím dolu do komentára…
——————————————-
Chcete viac tipov na zvýšenie predaja? |
Je to presne tak…a dobre je vediet nielen pri produktoch, ale aj u zamestnancov, aku maju dobu svrbenia. Su taki, ze presne po dvoch – troch rokoch potrebuju zmenu. Ked im ju nedaju vo firme, odidu inde. Keby to sef vedel, preradi ho do ineho oddelenia, da mu novu vyzvu a clovek slape s elanom dalsie 2-3 roky do dalsieho svrbenia.
Skvely clanok, zo zivota…….a rybnik sa vypaluje, alebo vyfukuje? :)))
rybník sa vypúšťa :)))
Vidíte, aj s tými zamestnancami to súvisí. To ma nenapadlo. Dúfam len, že to nesúvisí aj s manželskými vzťahmi 🙂 S tým rybníkom neviem, snáď by nám poradili jazykovedci z akadémie vied…
Podľa mňa to súvisí aj s manželskými vzťahmi, preto si musia aj manželia do života navzájom prinášať nejakú zmenu, to len tak na okraj 🙂