Ste marketingová líška alebo pavúk?

Publikované v kategórii Rôzne od dňa 19. augusta 2013 5 komentárov

Dnes po 5 mesiacoch opäť niečo na tému marketing 🙂 Sean D´Souza, expert z Nového Zélandu veľmi trefne prirovnáva dve základné marketingové stratégie k pavúkom a líškam. Čože má marketing spoločné s ríšou zvierat? Niečo predsa len. Týka sa to spôsobu ich lovu…

Líška chytá svoju korisť tak, že za ňou behá po lese a po poliach a snaží sa ju uloviť. Niekedy sa jej to podarí, inokedy nie. Aj keď sa nabehá, občas zostane hladná.

Naproti tomu pavúk utká svoju sieť tam, kde sa jej korisť zvykne vyskytovať. A čaká. Čaká v rohu siete, až jej korisť priletí a uviazne v sieti. Nevydá veľa energie (okrem stavby siete) a predsa sa svojej koristi zväčša dočká.

To je ten rozdiel – naháňať alebo chytať do pripravenej siete. Používať silu, alebo rozum. (Samozrejme v prípade pavúka ide o inštinktívny spôsob správania sa. Človek sa našťastie môže vedome rozhodnúť.)

Čomu sa viac podobá váš marketing? Naháňate svoju korisť a nie vždy ju chytíte? Alebo ste pripravili záchytnú „sieť“, do ktorej vám korisť sama príde? Ten druhý spôsob samozrejme vyžaduje viac schopností a umu. Ale prináša lepšie výsledky s menším úsilím.

P.S. Ak vás zaujíma ako pre vašu firmu utkať „sieť“, aby ste sa zbytočne príliš nenabehali, už o mesiac máte možnosť zúčastniť sa zaujímavého podujatia na túto tému. Viac info
——————————————————–
Nie ste ešte zaregistrovaní na odber nových článkov? Zaregistrujte sa! Súčasne s registráciou získate ZDARMA e-book: „7 princípov úspešného predaja“. Okrem toho ďalšie pravidelné tipy na zvýšenie predaja, zasielané LEN zaregistrovaným čitateľom. (Registrácia je zdarma.)  

13 znakov, ktoré odlišujú najlepších predajcov
od tých priemerných...

Chcete viac tipov na zvýšenie predaja?
Zaregistrujte sa! S registráciou vám ZDARMA zašlem aj e-book v hodnote 9,90 €: “13 znakov, ktoré odlišujú najlepších predajcov od tých priemerných... ” Dozviete sa v ňom, čo vám ešte chýba k tomu, aby ste predávali ako špičkový obchodník 🙂 Odber noviniek môžete kedykoľvek odvolať. Registrácia je zdarma.13 znakov, ktoré odlišujú najlepších predajcov
od tých priemerných...

Facebook komentáre

komentárov

Komentáre (5)

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. Anonymous píše:

  blahoželám autorovi za trefný postreh v oblasti marketingu.

  prajem mnoho tvorivých nápadov!

  ivan

 2. Anonymous píše:

  Aj mne sa prispevok pacil a urcite ma nieco do seba. Radka

 3. Michal Nemcik píše:

  Veľmi trefné prirovnanie, aj keď by som nechcel, aby ma klient vnímal ako pavúka. 😀

 4. Martin Mišík píše:

  Sean má stránku http://www.brainaudit.com, ak by ste chceli pátrať ďalej…

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *