5 tipov ako si správne vybrať obchodnícke školenie

Publikované v kategórii Rôzne od dňa 31. januára 2011 5 komentárov

V článku „Sedem spôsobov ako začať viac zarábať“ som stručne popísal metódy, ako môžete zvýšiť vaše schopnosti v predaji a tým aj váš príjem. Dnes sa chcem venovať špeciálne jednej z nich-obchodníckym školeniam a tréningom. V ponuke na slovenskom trhu je ich veľa, možno stovky. Ako si správne vybrať? Čo môžete a nemôžete od toho očakávať? Koľko do toho investovať? Ako zo školenia (tréningu) získať čo najviac? Verím, že vám to pomôže lepšie sa zorientovať, ak v budúcnosti budete chcieť využiť aj túto formu vzdelávania.

1. V prvom rade si správne vyberte tému. Pouvažujte, čo vás najviac brzdí v predaji a ako prvú sa snažte odstrániť túto prekážku. U niekoho je to kontaktovanie nových zákazníkov. U iného zvládanie námietok alebo uzatváranie obchodu. Ak ste si nie istí, poraďte sa s niekým skúseným. Potom sa popozerajte po ponuke školení na vybratú tému (najjednoduchšie na internete).

2.  Potom si pozrite, kto tie školenia vedie. Ak nájdete 20 školení na rovnakú tému, budú sa líšiť práve v osobe lektora. Ak sa zhodneme na tom, že „pravda je to, čo funguje“, určite si vyberte lektora, ktorý:
-sám aktívne predáva (teda nie je iba teoretik) a
-má viacročné skúsenosti s prednášaním a tréningami predajcov.

3. Koľko sa oplatí investovať do školenia? Ja mám na to taký svoj vzorec: chcem, aby sa mi investícia do školenia vrátila do 3 mesiacov. Potom odhadnem, o koľko by sa mi mohol zvýšiť predaj (zisk) za 3 mesiace, ak by som dané školenie absolvoval. Potom tie dve čísla porovnám a vidím, či sa mi to oplatí alebo. Príklad:cena školenia je 300 Eur. Odhadovaný nárast zisku z predaja je 1000 Eur za 3 mesiace. V tomto prípade sa školenie za 300 Eur vyplatí. Nielen že po 3 mesiacoch ste už 600 Eur v pluse, ale počas nasledujúcich rokov je to ďaleko väčšie číslo (napríklad 30-50 tisíc Eur za 10 rokov). Podľa toho viem, aké drahé bude pre mňa, ak sa školenia nezúčastním. To je ale iba jedna strana mince. Čo ak Vám školenie očakávaný výsledok neprinesie?

4. Vyberte si iba takého dodávateľa, ktorý vám dá garanciu vrátenia peňazí, ak nebudete s výsledkami spokojní. Firmy a lektori, ktorí dávajú funkčné návody, sa neobávajú takúto garanciu poskytnúť.

5. Posledné kritérium-vyberte si také školenie, kde sa nielen hovorí, ale sa aj niečo robí. Napríklad tréning alebo praktické cvičenia. Kým informáciu nedokážete použiť, nemá pre vás hodnotu. Hľadajte v popisoch školení, či obsahujú aj praktickú časť.

Toto je mojich najdôležitejších 5 kritérií, podľa ktorých si vyberám školenia (alebo iné vzdelávacie aktivity a produkty). Verím, že pomôžu pri výbere aj vám.

P.S.  Nezabudnite si pozrieť zoznam kurzov a školení na mesiace február až máj 2011 kliknutím sem.
——————————————————————————————————-
Nie ste ešte zaregistrovaní na odber nových článkov? Zaregistrujte sa! Súčasne s registráciou získate zdarma e-book „7 zákonov úspechu v predaji“.

13 znakov, ktoré odlišujú najlepších predajcov
od tých priemerných...

Chcete viac tipov na zvýšenie predaja?
Zaregistrujte sa! S registráciou vám ZDARMA zašlem aj e-book v hodnote 9,90 €: “13 znakov, ktoré odlišujú najlepších predajcov od tých priemerných... ” Dozviete sa v ňom, čo vám ešte chýba k tomu, aby ste predávali ako špičkový obchodník 🙂 Odber noviniek môžete kedykoľvek odvolať. Registrácia je zdarma.13 znakov, ktoré odlišujú najlepších predajcov
od tých priemerných...

Facebook komentáre

komentárov

Komentáre (5)

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. Anonymous píše:

  Dobrý den pane Mišíku, jeden malý postřeh. Jak se dá, nebo nedá prokázat, že přesto, že jsem dělal vše a tak jak jsem se na školení naučil mi to onen výdělek nepřineslo, tedy že mám nárok na vrácení peněz? Jak to Vy, jako školitel, který také garantuje vrácení poplatku za školení řešíte? Děkuji za odpověď.
  Josef Lukačovič

 2. Martin Mišík píše:

  Ja to v princípe neriešim. Ak klient má pocit, že to nestálo za to, vrátim peniaze bez ďalších otázok. Samozrejme, vnútorne ma zaujíma,čo a ako v praxi vyskúšal, či to náhodou nevzniklo neprávnym použitím „receptu“,ale na garanciu to nemá vplyv. Vrátenie peňazí v prípade nespokojnosti nepodmieňujem žiadnym dokazovaním. Neviem,ako je to u iných vzdelávacích spoločností.

 3. Anonymous píše:

  Viem si celkom dobre predstaviť, že tu , na Slovensku potom môže od Vás peniaze pýtať každy.Či sa mu Vaše rady osvedčia, alebo nie.

 4. Martin Mišík píše:

  Našťastie sa to nestáva. Za celých tých 10 rokov sa mi to stalo len 2 krát. Z niekoľko sto klientov. Podľa mňa to je niečo podobné,ako keď vám zubár ošetrí boľavý zub. Potom vám nevadí,že ste za to zaplatili. A ak to spravil kvalitne, nevadí vám, že ste nešli k štátnemu „zadara“, ale k súkromnému za peniaze.

 5. Anonymous píše:

  Mám skúsenosť, že na každom školení alebo tréningu je niečo, čo si človek uvedomí, že môže zlepšiť. A ak by to použil v niektorom minulom obchodnom prípade, tak by ho možno nestratil. Nikdy som si takto nekalkuloval návratnosť školení. Ďakujem

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *